بنویسید دانشجو، بخوانید دولت!/ ماست مالیزاسیون شاهکارهای دولت تدبیر، به نام روز دانشجو!
شناسهٔ خبر: MTc1MjM

چهارشنبه - ۱۷ / آذر / ۱۳۹۵

حاشیه‌های مراسم روز دانشجو در مازندران

بنویسید دانشجو، بخوانید دولت!/ ماست مالیزاسیون شاهکارهای دولت تدبیر، به نام روز دانشجو!

آنچه که در 16 آذر 1395 در دانشگاه‌های استان اتفاق افتاد، نه تنها سنخیتی با فلسفه شکل‌گیری این روز نداشت که دانشجو هم در آن هیچ کاره بود.

 

به گزارش نگاه آزاد، 16 آذر روزی است که در تاریخ تحولات معاصر ایران به نام دانشجو نامیده می‌شود. علت این نامگذاری هم برمی‌گردد به اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران در خصوص سفر نیکسون به ایران در 16 آذر 1332 که در پی حمله نیروهای رژیم شاهنشاهی به دانشگاه سه دانشجوی دانشکده فنی تهران شهید و تعدادی نیز مجروح شدند.

انگیزه اصلی دانشجویان از این اقدام، اعتراض به خوی استکباری ایالات متحده آمریکا و مداخله مستقیم دولت آمریکا در مسائل ایران بود که به تقویت استبداد داخلی می‌انجامید. بنابراین روز دانشجو به روز مبارزه با استکبار و استبداد هم معروف است.

آنچه که در 16 آذر 1395 در دانشگاه‌های استان مازندران اتفاق افتاد، نه تنها سنخیتی با فلسفه شکل‌گیری این روز نداشت که دانشجو هم در آن هیچ کاره بود. کافی‌ست نگاهی به برنامه‌های دانشگاه‌های اصلی استان در این روز بیندازیم تا متوجه شویم که 16 آذر 1395 را باید روز دولت و سخنرانی دولتمردان و نمایندگان آنان بنامیم و نه روز دانشجو!

به غیر از دانشگاه مازندران که نمایندگان همه طیف‌های دانشجویی در آن حضور یافته و قرار است حاضر شوند، مابقی دانشگاه‌های مهم استان سخنرانان دولتی را دعوت و به مدح و ستایش دولت و دستاوردهای تقریبا هیچ آن پرداختند.

علوم پزشکی بابل، نماینده حامی دولت و بزک برجام!

دانشگاه علوم پزشکی بابل میزبان علی نجفی نماینده اصلاح‌طلب مردم بابل در مجلس شورای اسلامی بود.

این نماینده مجلس که همواره تاکید دارد که کلمه اصلاح‌طلب در کنار اسم و عنوانش قرار گیرد، به عنوان تریبون دولت، از اقدامات دولت خصوصا برجامی که این روزها حال خوشی ندارد و هرکسی در هر گوشه‌ای لگدی به آن می‌زند، دفاع تمام قد کرد.

کشاورزی ساری، استاندار و بزک بی‌تدبیری در بحران‌ها!

دانشگاه کشاورزی ساری، میزبان استاندار مازندران بود که یکی از روزهای پرکارش در دانشگاه‌ها را سپری می‌کرد، استاندار مازندران با توجه به وظیفه ذاتی‌اش در حمایت از دولت، بخشی از وقت خود را به حمایت از دولت یازدهم پرداخت و در حالی که به دلیل سوء‌مدیریت، مردم مازندران در برف اخیر غافلگیر شده بودند، با تعریف از اقداماتشان گفت: روز گذشته همراه با نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی همراه با نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی در جلسات متعدد با معاون اول رییس جمهور، معاون رییس جمهور و سخنگوی دولت، برخی وزرا و مدیران ارشد ملی و استانی تا پاسی از شب مسائل و خسارات ناشی از بحران سرمای اخیر را بررسی كردیم.

ربیع فلاح، اظهار کرد: امروز با تلاش و اهتمام دولت تدبیر و امید و دیگر قوا و نهادها و در سایه فرامین و رهنمودهای رهبری معظم انقلاب، ایران اسلامی كشوری با عزت در جهان است.

به نظر می‌رسد، بعد از گذشت سه هفته، استاندار و دولت، همچنان تنها به بررسی خسارات ناشی از بحران سرما بپردازند!

علوم پزشکی، استاندار، طرح تحول و دیگر هیچ!

دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم مقصد بعدی استاندار بود. این دانشگاه که در سال‌های اخیر به محلی برای تجمع اصلاح‌طلبان و باشگاه احزاب اصلاح‌طلب تبدیل شده بود، برای روز دانشجوی سال 95 هم از استاندار مازندران دعوت کرد و استاندار بلافاصله بعد از دانشگاه کشاورزی در جمع دانشجویان علوم پزشکی حاضر شد.

ربیع فلاح که به نظر می‌رسید برای هر دانشگاه تعریف و تمجید مختص آن را آماده کرده است، در دانشگاه علوم پزشکی مازندران به دفاع از طرح تحول سلامت پرداخت و گفت: طرح تحول نظام سلامت یكی از بی‌نظیرترین طرح‌ها و افتخارات دولت تدبیر و امید است.

البته به نظر می‌رسد، آقای استاندار اطلاع ندارد که این افتخار دولت تدبیر هم مانند افتخار برجام، با بی‌تدبیری، امروز به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است و به دلایلی چون ضربات مهلک به نظام بیمه‌ای کشور و ایجاد هزینه‌های غیرقابل باور و غیرقابل پیش‌بینی برای بیمه‌های درمانی، افزایش هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی به دلیل مشخص نبودن منابع مالی و عدم پیش‌بینی چگونگی پیش بردن این طرح در شرایط اضطراری اقتصادی مثل کاهش شدید قیمت نفت و رکود اقتصادی بنگاه‌های تولیدی امروز در آستانه شکست قرار دارد.

نوشیروانی بابل، معاون سیاسی استاندار و دولت گل و بلبل

دانشگاه مهم بعدی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بود که به دلیل وجود طیف‌های مختلف، به سیاق همه دانشگاه‌های فنی، بسیار دانشگاه حساس به لحاظ سیاسی است و همواره هم به دلیل وجود برخی دانشجویان کج‌اندیش و تندرو با حاشیه‌هایی هم همراه است که امسال نیز خالی از حاشیه نبود، از معاون سیاسی اصلاح‌طلب استاندار برای سخنرانی دعوت کرد.

البته اقدام مثبت رئیس دانشگاه نوشیروانی در برگزاری مناظره بین دو طیف دانشجویی، تا حدودی توانست از شوری دولتی بودن مراسم روز دانشجو بکاهد، اما یونسی نیز مانند استاندار و بنا بر وظیفه ذاتی به دفاع و تعریف و تمجید از دولت تدبیر پرداخت.

وی پس از تعریف از دستاورد مهم و طلایی! دولت تدبیر که همان برجام است، گفت: اگر منصفانه عملکرد دولت تدبیر و امید را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که این دولت توانسته تورم 40 درصدی را به 10 درصد برساند و همچنین هزینه سلامت مردم را به زیر 10 درصد کاهش داده است.

البته آقای یونسی توضیح ندادند که چرا با وجود کاهش تورم، سفره‌های مردم هر روز کوچکتر می‌شود و چرا ما امروز شاهد بی‌سابقه‌ترین رکود در طول دوران انقلاب اسلامی هستیم و هر روز بیکاری بیشتر و کارخانه‌ها تعطیل می‌شوند.

در پایان باید گفت، آنچه از ابتدای دولت یازدهم در این ایام قابل توجه است و نمود زیادی پیدا کرده، گزینش سخنرانان مراسم روز دانشجو در دانشگاه‌ها است به طوری این امر موجب اعتراض بسیاری از تشکل‌های دانشجویی شده و مسئولان این تشکل‌ها معتقدند که دولتی‌ها با گزینش سخنرانان، تنها اجازه‌ حضور چهره‌های موافق خود در دانشگاه‌ها را صادر می‌کنند و سعی در منزوی کردن منتقدان دارند.

 

مرجع: بلاغ

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه