شناسهٔ خبر: MTc2MDU

پنجشنبه - ۲۵ / آذر / ۱۳۹۵

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) مطرح کرد:

تربیت نخبگان برای مقابله با انحرافات اسلام

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه باید در مقابل دشمنان و فتنه‎جویان برنامه عملی داشته باشیم، اظهار کرد: امروز نیازمندیم استاد دانشگاه، دانشجو و طلبه را طوری تربیت کنیم که در مقابل انحرافات ایستادگی کنند.

 

به گزارش نگاه آزاد، آیت الله اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سی‌امین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که صبح امروز (پنجشنبه 25 آذر) در تهران آغاز شده است با بیان اینکه  ضرورت رویارویی با جریانات تکفیری یکی از موضوعات اصلی این کنفرانس است، گفت: امیدواریم نتایج عملی برای مقابله با این جریانات پیشنهاد شود تا اعضای محترم و مهمانانی که از کشورهای مختلف در این اجلاس شرکت کرده‎اند، با یک همفکری تصمیماتی را برای مقابله با این جریان بگیرند و نتایج این کنفرانس را تا سال بعد به عنوان اصلی‎ترین دستور کارشان قرار دهیم.

آیت الله اختری با اشاره به اینکه ضرورت وحدت امری هست که همه صحبت کرده‌اند، اما کمتر به آیات خداوند در قرآن توجه می‌کنیم، تصریح کرد: خداوند متعال در قرآن کریم برای تثبیت و تحقق وحدت که چگونه باید وحدت را به وجود آورد، به مسأله تفرفه‎افکنی توجه داده است. در آیات فراوان در قرآن کریم به فتنه‎انگیزان و تفرفه‎افکنان اشاره می‌کند و مردم و مسلمانان را از آنها بر حذر می‎دارد و می‌فرماید: «وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُكُمْ؛ و با هم نزاع نکنید که سست شوید و مهابت شما از بین برود. خداوند در آیه‌ای دیگر می‌فرماید «وَ أَنَّ هذا صِراطی‏ مُسْتَقیماً فَاتَّبِعُوهُ وَ لا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَنْ سَبیلِهِ؛ و [بدانید] این است راه راست من‏؛ پس‏، از آن پیروی کنید و از راه ‏ها[ی دیگر] که شما را از راه وی پراکنده می‌‏سازد پیروی نکنید»؛ بنابراین علما باید فتنه‎انگیزان را شناسایی و به جامعه معرفی کنند.

وی با انتقاد از سکوت برخی علما در برابر برخی ظالمان مسلمان‎نما در منطقه گفت: امروز می‌بینید برخی کشورها به عنوان اسلام و خدمت به حرمین در حال ایجاد تفرقه در بین مسلمانان هستند و کشور مسلمانی را اشغال و بمباران می‌کند و اکنون  یک سال و هشت ماه از آن زمان گذشته است و علمای اسلام هم تنها نظاره‎گر هستند. خداوند می‌فرماید تفرقه‎انگیزان را از خودتان دور کنید تا وحدت به وجود بیاید. تا وقتی در اسلام علما، خطبا و حوزه‎های علمیه از دشمنان اسلام پول دریافت می‌کنند و دستور انها را اطاعت می‌کنند، در این حالت به وحدت نمی رسند.

ضرورت ایستادگی نخبگان اسلام در مقابل فتنه جویان

آیت الله اختری با بیان اینکه ما به عنوان مجمع جهانی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) برخی کسانی را که ادعای دیانت و تشیع می کنند اما در عمل فتنه انگیزی و تفرقه انگیزی می‎کنند، از خودمان راندیم، اظهار کرد: ما در عمل به این افراد گفتیم جزو پیروان اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و شیعیان نیستند و در برابر آنها موضع عملی گرفتیم، اما در بین علما و جوامع اسلامی چنین چیزهایی را شاهد نیستیم. امروز نیازمندیم استاد دانشگاه، دانشجو  و طلبه هر کجا وجود دارد طوری تربیت کنیم که در مقابل انحرافات ایستادگی کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تأکید بر اینکه باید بتوانیم جامعه خودمان را بیدار و هشیار کنیم، گفت: جوانان ما گمراه هستند، چرا این همه جوان فریب داعش را خورد؟ باید عواملی که باعث گمراهی آنها شده است را شناسایی کرد و راه راست را نشان داد. علما و اندیشمندان با یکدیگر صحبت و هم‎اندیشی کنند، اما نتیجه باید این باشد که هر ساله یک استاد دانشگاه یا حتی یک مدیر دبیرستان را آگاه کنیم تا بیاید در این کنفرانس شرکت و همدلی کند.

آیت الله اختری اصلاح حوزه‎های علمیه و دانشگاه‎ها را از راهکارهای دیگر مقابله با جریان تکفیری و اصلاح وحدت اسلام دانست و افزود: در برابر رسانه‎های غربی که تفرقه‎انگیزی می‌کنند، ما باید رسانه‎های وحدت‎ساز ایجاد کنیم و اگر استاد و دانشجو درباره مقاصد خودشان تربیت می‌کنند ما باید اساتید و دانشجویانی در راستای معارف اسلامی و اتحاد جهان اسلام تربیت کنیم.

وی با هشدار نسبت به اینکه تا وقتی دولت‎های اسلامی که خودشان را مسلمان می‎دانند و برای دشمنی با یمن اعتلاف می‌کنند، مخالف قرآن رفتار می‌کنند، گفت: خداوند می‌فرماید «تَعاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوى‏ وَ لا تَعاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَ الْعُدْوانِ؛ در نیکوکاری و پرهیزگاری با یکدیگر همکاری کنید، و در گناه و تعدّی دستیار هم نشوید». مفتی‎های کشورهای اسلامی هیچ کدام تحالف یمن را محکوم نکردند. بنابراین در گناه با یکدیگر همکاری می‌کنند. علما باید با کشورها و حکومتهای خودشان گفت‎وگو کنند و با آنها ارتباط بگیرند، در این صورت امید به وحدت جامعه اسلامی ایجاد می‌شود.

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه