حجاب؛ تایید نقش زن نه مانع آزادی
شناسهٔ خبر: MjE0MjI

چهارشنبه - ۲۱ / تیر / ۱۳۹۶

به مناسبت سالروز عفاف و حجاب

حجاب؛ تایید نقش زن نه مانع آزادی

خدمتی که حجاب می تواند به یک جامعه برای رسیدن به یک فضای سالم اخلاقی نماید، بی بدیل است.

 

به گزارش نگاه آزاد، تبعیض عمیق بین حقوق زنان و مردان در دنیای امروز امری پرواضح است که نمود بارزش در جامعه غرب و برخی از حکومت های مرتجع و در ظاهر اسلامی و برخی از کشورهای سنتی عقب مانده قابل مشاهده است.

 

در کشورهایی همانند عربستان آل سعود، زنان در شرایط نامطلوبی به لحاظ رعایت حقوقشان بسر می برند که گاها از حقوق اولیه نیز محروم اند. در این حاکمیت شاهنشاهی، عوامل حکومت باسوء استفاده از مسئله حجاب، زنان را به سلطه خود در می آورند و آنان را از حقوق پیش پاافتاده ای از جمله حق رانندگی هم محروم می سازند. سلطه ای که در غرب، با ترویج بی حجابی و برهنگی و نگاه کالایی به زن ایجاد گردید.

 

اسلام اصیل اما نگاه متفاوت تری، متقاوت از همه نگاه های موجود در جامعه بشری به زن دارد. نگاهی که هرگز قائل به ترد زن از جامعه نبوده و خواستار ولنگاری فرهنگی و اجتماعی زن در جامعه نیز نیست، اکنون نظام جمهوری اسلامی داعیه دار تفکر ناب در حوزه توجه به جایگاه زن در همه ابعاد آن است. سخن و حرف ما به حق، عین حقیقت و واقعیت است، نه فقط برای کسانی که در درون این نظام اسلامی ناب زندگی می کنند، بلکه حتی برای کسانی که از بیرون این مجموعه بدان نگریسته اند. کم نبوده اند سفیرانی از جمهوری اسلامی که با یک سخنرانی در مجامع رادیکال ترین فعالین فمینیستی کشورهای خارجی و توضیح تفکر و اسلام ناب به جایگاه زن، بانی تضرف آنها به اسلام شده اند.

 

حجاب نقش محوری در حفظ زن از بی بندوباری دارد

علی جعفری دانشجوی ارشد معارف در این خصوص معتقد است: اسلام اصیل و ناب با فرهنگ اصیل حجاب، به زن اصالت و منزلت بخشیده است، منزلت و جایگاهی که اگر بالاتر از جایگاه اجتماعی مردان نباشد کمتر از آن نیست.

 

وی با بیان اینکه این منزلتی است که می تواند کنش های مثبت و قابل تاملی بر جامعه نیز بگذارد، خاطرنشان کرد: زنان با حفظ پاکدامتی و عفاف خود می توانند فرزندانی تربیت کنند که فردای یک جامعه را بسازند.

 

این دانشجو با اشاره به نمونه هایی از این دست، تاکید کرد: شهید چمران، دکتر حسابی و شهید احمدی روشن و... دیدیم که چگونه در دامن مادرانی پاکدامن، با حیا و عفاف تربیت یافتند.

 

جعفری در پایان با طرح این پرسش که اما این پاکدامنی از کجا نشأت می گیرد؟ افزود: از جمله عوامل دستیابی به پاکدامتی و حفظ آن، حجاب است که اسلام تأکید قراوانی بر روی آن نیز دارد حجابی که نقش محوری در حفظ زنان جامعه از فساد و بی بندوباری اخلاقی و همچنین حفظ کرامت آنان دارد.

 

تقش آفرینی مثبت زنان از صدر اسلام تا کنون

امیر سادات کرمی مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی مازندران نیز در این رابطه با اشاره به اثرگذاری مستقیم زنان بر جامعه گفت: از صدر اسلام تاکنون زنان نقش قابل توجهی در اتفاقات مهم ایفا کرده‌اند.

 

وی ادامه داد: زنانی همچون حضرت خدیجه (س) که با کمک ها و مدیریت های مالی که از پیامبر اکرم(ص) داشتند در ترویج اسلام در جامعه آن روز نقشی آنکارناپذیر ایفا نمودند، حضرت فاطمه زهرا(س) نیز توانستند با داشتن ویژگی های متعالی شخصیتی بر انسان های متعددی تاثیرگذار باشند و الگویی کامل برای بسیاری از زنان تا به امروز شوند.

 

این کارشناس ارشد جامعه شناسی تاکید کرد: اینها نمونه ها و الگوهایی هستند که یکی از شاخصه های بارزشان داشتن حجاب همراه با عفاف بوده آنگونه که خدای متعال فرمان داده بودند.

 

سادات کرمی در ادامه تصریح کرد: خدمتی که حجاب می تواند به یک جامعه برای رسیدن به یک فضای سالم اخلاقی فرهنگی و قابل تنفسی بنماید، بسیار بی بدیل است.

 

وی تصریح کرد: اسلام با جهان بینی و آینده نگری عمیق خود توانست بوسیله حجاب به زن منزلت و شخصیت بخشد و آنها را در جامعه شاخص نماید که نه تنها حقوقش تضییع نمی شود بلکه دارای قدرت نفوذ سیاسی و اجتماعی نیز می گردد.

 

سادات کرمی ادامه داد: اسلام نه تنها زن را از حضور فعال در جامعه منع نمی کند بلکه از او خواسته تا در متن و بطن جامعه حضور داشته باشد و در مسائل فرهنگی و اجتماعی، سیاسی و علمی، و دیگر حوزه ها نیز به کنشگری بپردازد.

 

در پایان باید یادآور شد که آنچه به عنوان حجاب برای زن در مکتب اسلام تعریف شده است، در جهت ترقی و اثبات او در جامعه است نه مانعی برای آزادی وی که البته رها کننده او از بند شهوات و هوسرانی هاست.

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه