تراژدی تحریم
شناسهٔ خبر: MjExNTk

یکشنبه - ۱۱ / تیر / ۱۳۹۶

مرتضی امین پور

تراژدی تحریم

این روزها نیز پس از نقض جدید برجام با تحریم S722 با سکوت محض دولت و غیبت تیم مذاکره کننده مواجه بودیم که با اظهارات کیروش سرمربی تیم فوتبال ترفند سکوت و فرار رسانه ای دولت ناکام ماند و با عدم واریز پاداش صعود به جام جهانی به دلیل تحریم ها، فضاحتی به بار آمد.

 

به گزارش نگاه آزاد، معتقدم انسانی که از مسیر خطایی اظهار پشیمانی و اعتراف به اشتباه کند بسیار محترم است. اما در مقابل نپذیرفتن اشتباه و تداوم آن را بزرگ تر از خود اشتباه می دانم. حال در نظر گیرید پای منافع یک ملت در کار باشد و منافع آنها قربانی منافع جناحی و شخصی شود!

 

با این مقدمه به شرایط برجام و تحریم ها بنگرید؛ توافقی که دلسوزان کشور از ایرادات آن و از اشتباه بودن راهبرد اعتماد به امریکا گفتند اما نشنیدند که نشنیدند. اصلاح نامه و شروط ابلاغ شده رهبری را عملی نکرده و نقدا تمام تعهدات ایران را اجرا کردند. دیری نگذشت که بدعهدی ها یکی پس از دیگری از راه رسید. بلافاصله در همان دولت اوباما اشخاص و افراد جدیدی به لیست تحریمی اضافه شدند. پس از آن بود که بحث ها در رابطه با تحریم های بانکی باز شد و دولت اصرار داشت که کاملا رفع گردیده اما شرایط به گونه ای پیش رفت که حتی سفیر کره جنوبی هم از انتقال پول با چمدان به ایران گله کرد! شرایط با عدم بهبود مبادلات تجاری و بانکی برای دولت در حال بدتر شدن بود که باز هم اوباما ضربه دیگری بر دولت وارد کرد و تحریم های ١٠ساله ISA را تمدید کرد.

 

با روی کار آمدن ترامپ مجددا افراد و نهادهای جدیدی در لیست تحریمی قرار گرفتند.اوضاع تا انتخابات به طرز جالبی آرام بود اما به محض برگزاری انتخابات و پیروزی روحانی تحریم های جدید پی درپی از راه رسید و تحریم S722 رگباری از انواع تحریم ها به روی ایران گشود!


در تمام این مدت پس از هر تحریم جدیدی اعضای تیم مذاکره کننده یا دست به توجیه می زدند و یا از رسانه ها ناپدید می شدند. در تمدید تحریم ISA دولت صراحتا اعلام کرد که واکنش نشان می دهد اما بعدها از واکنش و شکایت خبری نشد!


این روزها نیز پس از نقض جدید برجام با تحریم S722 با سکوت محض دولت و غیبت تیم مذاکره کننده مواجه بودیم که با اظهارات کیروش سرمربی تیم فوتبال ترفند سکوت و فرار رسانه ای دولت ناکام ماند و با عدم واریز پاداش صعود به جام جهانی به دلیل تحریم ها، فضاحتی به بار آمد.


اما تمام این اتفاقات، فریبکاری و پنهانکاری ها شاید به اندازه سکوت مجلس به عنوان ناظر دولت و اظهار نظر وکیل الدوله هایی مانند صادقی که به جای مطالبه منافع ملی، تقصیر برجام را بر گردن مجلس قبل می اندازند، تلخ نبود!

 

قربانی کردن منافع ملی، فریبکاری در گفتن واقعیات به مردم و عدم اعتراف به اشتباه، تا به ابد نخواهد ماند و باید دولت و پیاده نظام رسانه ای آن را به این سخن شهید مظلوم بهشتی خطاب کرد:


مگر می شود جامعه ای را تا آخر بر محور دروغ پیش برد؟!


همین نوجوان ها و جوان ها که فریب دروغ امروزت را می خورد همیشه در این حال نمی مانند.


فردا یا روزی دیگر، هفته دیگر، ماه دیگر، سال دیگر بالاخره بیدار می شوند و بر تو لعن و نفرین می فرستند که چرا ماه ها یا سال ها آنها را فریفته بودی!

 

مرتضی امین پور - دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه