تحلیلی بر تفکری اشتباه در سیاست خارجه ایران
شناسهٔ خبر: MjEzNzU

دوشنبه - ۱۹ / تیر / ۱۳۹۶

رضا محمدی

تحلیلی بر تفکری اشتباه در سیاست خارجه ایران

"تساهل و تسامح" کلید واژه ای آشنا، که بر پیکره روابط خارجه کشورمان حکم فرمایی می‌کند، روشی که دارای قدمتی تقریبا" 30 ساله بوده و بدون هیچ آورده منطقی و منفعت عقلایی همچنان ادامه دارد.

 

به گزارش نگاه آزاد، "تساهل و تسامح" کلید واژه ای آشنا، که بر پیکره روابط خارجه کشورمان حکم فرمایی می‌کند، روشی که دارای قدمتی تقریبا" 30 ساله بوده و بدون هیچ آورده منطقی و منفعت عقلایی همچنان ادامه دارد.


نمونه اش را در سفر مرحوم هاشمی در دوره ریاست جمهوری ایشان به عربستان سعودی دیدیم؛ که با هدف بهبود روابط، در آن دوران صورت گرفت و بعدها در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی، با تغییر چهره تحت عنوان "گفت‌وگوی تمدن‌ها" یا به عبارتی "تنش زدایی در روابط" با هدف ایجاد فضایی برای صلح در سطح جهانی، خود را به نمایش گذاشت.


اما غافل از اینکه در روابط خارجی با دولت‌هایی که از هیچ کوششی، برای ضربه زدن بر پیکره نهال انقلاب، کوتاهی نمی‌کردند؛ و دشمنی خود را علنا" به نمایش می گذاشتند؛ نمی شد از باب تساهل و تسامح وارد شد؛


وگرنه مرحوم بازرگان به این امر سزاوارتر از آنان بود؛


باید اشاره نمود؛ که لازمه و گمشده سال‌های متمادی این سیاست شکست خورده، دیپلماسی اقتدار و قدرت، در کنار گفتمان صلح بوده؛ که متاسفانه نه تنها همچنان به فراموشی سپرده می‌شود؛ بلکه در مواردی به آن هم تاخته شده و مورد بی مهری های مسئولین دولتی قرار گرفته است.


چنانکه از زبان آقای روحانی، به جای دفاع از اقتدار نظامی و نیروهای مخلص انقلابی،همه نیش و گزند و کنایه، تحویل آنها داده شده و هم صدا با مجلس سنای آمریکا با دوقطبی سازی های کاذب، تحت عنوان دولت با تفنگ و دولت بی تفنگ سعی در تخریب نهادهای اقتدار آفرین داشته اند.


اما آنچه که واقعا جای بسی تامل و تاسف را به همراه داشته و دارد و نمونه‌ای دیگر از شیوه تفکر تساهل و تسامح بوده؛ مسئله حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حمله اقتدار آفرین نیروهای انقلاب به مواضع دشمن سعودی، صهیونیستی بوده که از میان 290 نماینده مجلس تنها 162 نفر حمایت خود را اعلام نموده و 128 نفر دیگر با عدم اعلام حمایت خویش از این حرکت در واقع هم نظر و هم عقیده با دشمنان انقلاب و اسلام گردیده و مهر تاییدی بر جنایات آنان زده اند.


جناب روحانی و نمایندگان مجلس باید بدانند که تنها راه مقابله با دشمنانی که به زنان و کودکانتان هم رحم نکرده و هواپیمای ملت مظلوم ایران را در آسمان مورد تهاجم خویش قرار داده و سال ها محفل گرم منافقین و جلادهای 17000 ایرانی مظلوم را فراهم آورده؛ نه دیپلماسی تساهل و تسامح، بلکه دیپلماسی اقتدار بوده و خواهد بود.


و آنچه که سبب رعب در دل دشمن می شود ذولفقار و زلزال و صاعقه بوده و نه حراج منابع ملی و شعار های اعتدالی شما نامعتدلین فکری...


رضامحمدی - کارشناسی ارشد الهیات دانشگاه مازندران

 

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه