حاشیه به جای متن
شناسهٔ خبر: MjI2MjE

چهارشنبه - ۲۲ / شهریور / ۱۳۹۶

مسائل اصلی فرهنگ قربانی موضوعات فرعی

حاشیه به جای متن

واقعاً مسأله‌ی فرهنگی کشور زمین افتاده است. همه خودشان را فرهنگی می‌دانند، همه نسبت به مسائل فرهنگی اظهار شوق و علاقه می‌کنند و آن‌را در بیانات و نظراتشان مهم نشان می‌دهند، اما حقیقتاً کار فرهنگی در کشور، متناسب با پیشرفت و ریشه دواندن انقلاب در جامعه نیست..

 

به گزارش نگاه آزاد، فرهنگ، همه فرهنگ باشد.. سیری بر فرهنگ از حاشیه تا متن


شاید کمتر با فرهنگ به معنای ادب و تربیت و دین و علم و آداب و رسوم آشنا باشیم و تنها شیوه خاصی از زندگی کردن را فرهنگ بنامیم. فرهنگ هر کشوری بیش از هرچیز دیگری متاثر از عقاید و بینش‌ها و ارزش‌های حاکم برجامعه است؛ ارزش‌ها هستند که تعیین می‌کنند کدام فرهنگ مطلوب جامعه و کدام یک نکوهیده است. در کل می‌توان فرهنگ را هویت یک کشور دانست .


یک فرهنگ هر چند که معارض با ارزش های جامعه باشد اگر بستر مناسبی برای آسیب شناسی آن فراهم نباشد در جامعه نفوذ می‌کند و جبران آن هم زمان بر و پر هزینه است.


می‌پردازیم به متولیان ترویج یک فرهنگ که سردمداری‌اش با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی است. پرسش اینجاست چه باید بکنند؟ راهکار چیست؟ وقتی دقیق می‌شویم می‌بینیم که بیشتر از آن که مشکل ابزار و امکانات و راهکار باشد؛ مشکل هدف است. کار فرهنگی انجام می‌شود اما قبل از این که نمودی داشته باشد بی‌نتیجه می‌ماند. این سازمان‌ها و نهادها چقدر توانسته‌اند بر ساختارهای اجتماعی سیاسی تاثیر مثبت بگذارد؟


«واقعا مسأله فرهنگی کشور زمین افتاده است. همه خودشان را فرهنگی می‌دانند، همه نسبت به مسائل فرهنگی اظهار شوق و علاقه می‌کنند و آنرا در بیانات و نظراتشان مهم نشان می‌دهند، اما حقیقتاً کار فرهنگی در کشور، متناسب با پیشرفت و ریشه دواندن انقلاب در جامعه نیست».1


یک انتقادی هم به جامعه روحانیت وارد است که به جای آن که بیشتر مسائل فرهنگی اساسی کشور را مورد بحث قرار دهند و با به چالش کشیدن آن‌ها به نوعی فرهنگ سازی کنند؛ با حاشیه سازی فرهنگی، گفتمانی (ایجاد فضایی فکری که بر موضوعات دیگر سیطره پیدا کند) را در سطح کشور به راه می‌اندازند که اذهان عمومی را مشغول به خود می‌کند. به عنوان مثال موضع گرفتن به این شدت نسبت به برگزاری کنسرت‌ها اصلا قابل قبول نیست؛ چرا قبل از آن که وضعیت اخلاقی کنسرت‌ها به این افتضاحی برسد سعی بر فرهنگ سازی صحیحی نداشتند. که البته متوجه مسئولان دولتی هم می‌شود .پیش از آن که فرهنگ‌های نفوذی با بایدها و نبایدهایش وارد جامعه بشود باید بومی سازی کنند و بر مردم عرضه دارند اما می‌نشینند تا تبدیل به بحران بشود؛


بعد دست به اعتراض می‌زنند!! مشکل دیگر این است که در روند فرهنگ سازی این روزهای کشور شاهد کار سلبی هستیم به جای کار ایجابی. خب کار سلبی راحت تر از کار ایجابی است. باید این موضوع را برای هدایت به اموری دیگر و کاشت نهال‌های فرهنگی مورد توجه قرار دهیم. به عنوان مثال اگر مانع از اکران فیلم یا کتابی که یک ناهنجاری را نمایش میدهد شویم، باید بگوییم که به جای عرضه چنین تولیداتی، چه نوع آثاری تهیه شود. و البته این کار سخت تری است و کسی به دنبال آن نمی‌رود.


از شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان ستادی برای ارائه خط مشی به دستگاه‌های فرهنگی نیز انتظار می‌رود به جای این که خود را درگیر ابلاغ دستورالعمل‌های فرهنگی به نهادهای اجرایی کنند که نتیجه‌ای جز عملکرد سلبی ندارد؛ به فکرسازی و اندیشه‌سازی درحوزه فرهنگی بپردازند...


«خون دلی که پدر پیرتان از این متحجرین خورده از هیچ کس نخورده .. مردم ما در انقلاب بر دو چیز قیام کردند؛ یکی ظلم و بیداد و دیگری تحجر و واپس گرایی ». 2


مشکل دیگری هم که گریبان فرهنگ کشور را گرفته است، نگاه محدود به مسئله فرهنگ و پرداختن به موضوعاتی است که در اولویت نیستند و این موجب می‌شود که از ریشه مشکلات غفلت شود و برخی مسائل مهجور بمانند.


در ادامه به برخی مسائل اصلی فرهنگی می‌پردازیم که حقیقتا نیازمند این است که به صورت فرهنگ سازی شده در نظام فکری کشور نهادینه شود:


- راهکار برون رفت از مفاسد اقتصادی که در جامعه ریشه دوانیده و تبدیل به امری عادی شده..


- تامین وضع معیشتی نابه‌سامان قشر مستضعف کشور با اجرای صحیح طرح هایی از جمله یارانه و سهام عدالت و...


- تسهیل ازدواح آسان که منشا بسیاری از نابسامانی‌های اجتماعی است با رویکرد اشتغال زایی نه صرفا سیاست های پولی...


- توجه به استفاده صحیح از انرژی‌ها و منابع قابل دسترس که به عنوان مثال به بحث آب می پردازیم؛


معضل کم آبی هم اکنون در کشور به عنوان تهدیدی برای آینده مطرح می‌شود و حال آن که تنها بحثی که به گوشمان رسیده این است که آب هست ولی کم است یا این که مردم آب کم مصرف کنید!!! در صورتی که این معضل دست خوش سوء مدیریت‌های صنعتی مسئولان هست چرا که واقعیت آن است که درصد هدر رفت آب توسط مردم در مصارف خانگی به نسبت هدر رفت آب در کشاورزی و به خصوص صنایع بسیار اندک و ناچیز است.


در کدام کشور توسعه یافته یا در حال توسعه کارخانه‌جات و مراکز صنعتی از منابع شیرین زیرزمینی استفاده می کنند؟!


قطعا اگر متولیان فرهنگی به جای پرداختن به کنسرت و فیلم و یا حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مسائل مهم‌تر و ریشه‌ای تر و فراگیرتر را در اولویت قرار دهند، وضعیت بهتر خواهد شد.


1. رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه‌ای
2. امام خمینی(ره)

 

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه