دولت جدید آمد ولی حکایت همچنان باقیست...
شناسهٔ خبر: MjIzMzM

یکشنبه - ۰۵ / شهریور / ۱۳۹۶

امیرحسین ملیجی

دولت جدید آمد ولی حکایت همچنان باقیست...

تجربه برجام، نقشه راهی است برای پیشبرد سیاست‌های آینده جمهوری اسلامی، بی کم‌وکاست و بدون هیچ اغراقی، دستاورد کشور از تعاملات در قالب توافق برجام برای ملت ایران به اعتراف خود دولت قریب به «هیچ» بوده است.

 

به گزارش نگاه آزاد، سرانجام پس از گمانه‌زنی بسیار و به‌رغم تمام حوادث و سیاسی‌کاری، مجلس شورای اسلامی به کابینه پیشنهادی آقا روحانی رأی اعتماد داد، حال با دولتی روبرو هستیم که  با شعارهای انتخاباتی بسیار و انتظارات مردمی که در تمام زمینه‌های زندگی  و معیشت دچار مشکل‌اند، عدم کارآمدی و ضعف مدیریتی و عدم التزام واقعی به مبانی اقتصاد مقاومتی کابینه سابق بر رقم تمام خدمات و تلاش‌ها، مشهود و محسوس  است.


کابینه فعلی و دولت دوازدهم اما به‌واقع با مشکلات و نیز  تصمیمات راهبردی‌تری روبرو خواهند بود، از یک‌سو  عدم پایبندی و التزام حقیقی غرب به  توافق برجام، در واقع تمام محاسبات پسابرجامی دولت را برهم زده است  لزوم برخورد و واکنش درخور به بدعهدی ایالات‌متحده، و تکیه‌بر عناصر قدرت داخلی اهمی است که بدون تصمیم و اراده  دولت رنگ واقعیت به خود نخواهد گرفت.


آنچه مسلم است، تجربه برجام، نقشه راهی است برای پیشبرد سیاست‌های آینده جمهوری اسلامی، بی کم‌وکاست و بدون هیچ اغراقی، دستاورد کشور از تعاملات در قالب توافق برجام  برای ملت ایران به اعتراف خود دولت قریب به «هیچ»بوده است.


مسئله اساسی و مهمی دیگری که در کشاکش رقابت‌های انتخاباتی نیز مورد توجه بوده، خواست و اراده واحد هر دو طیف جریان حامی و رقیب دولت بر لزوم مقابله ریشه‌ای با بحران فساد سیستماتیک در نهادهای اداری و حکومتی است،  بانکداری ربوی و نئولیبرالی حاکم بر سیستم مالی، همه و همه  ، خاری است در پای حرکت اقتصاد درون‌زا که تولید و اشتغال را از حرکت بازداشته است.


مطالبه عظیم و نیز مشکلی اساسی  دیگری که مردم  با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مسئله اشتغال و سکون و رکود اقتصادی حاکم بر بازار سرمایه است، عدم سرمایه‌گذاری در بخش تولید، سیاست خام فروشی و واردت بی‌رویه، عاملی است ایستایی که اقتصاد ایران را حرکت بازداشته است. آنچه مسلم است، انتظار ملت فهیم ایران برای تغییر و عملی کردن وعده‌های انتخاباتی دولت دوازدهم است، فی الحال دولت سابق دوباره سکان‌دار دستگاه اجرایی است،


دیگر نه بهانه‌ای هست برای عدم فرصت کافی برای تحقق و پیاده کردن وعده‌ها و نه دیگر دولت سابقی است که تمام مصائب و ضعف‌ها را به‌پای آن نوشت  .


امروز آقای روحانی و کابینه محترمشان رییس‌جمهور تمام ملت ایران است، یادمان نرود همه ما در یک کشتی واحد در حال حرکتیم و آسیب و خسارتی هم اگر حادث شود، برای تمام ملت ایران خواهد بود.

 

باید مراقب بود که فرصت خدمت به مردم
را خرج منافع حزبی و جناحی نکرد
که البته با اکراه می‌توان گفت، با نگاه به گذشته
و نیز توجه به نحوه چینش وزرا، به‌واقع انتظاری است
 شاید کمی دشوار...

امیرحسین ملیجی - مسئول سیاسی دفتر بسیج دانشجویی آمل

 

 

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه