شرط لازم و کافی برای استخدام؛‌ دکتری، رشته تحصیلی یا ژن خوب؟
شناسهٔ خبر: MjMzMTg

سه شنبه - ۲۵ / مهر / ۱۳۹۶

به بهانه جذب دختر آقای نماینده در وزارت نفت

شرط لازم و کافی برای استخدام؛‌ دکتری، رشته تحصیلی یا ژن خوب؟

چندی پیش بود که وزارت نفت، دختر نماینده مجلس آمل را به استخدام رسمی این وزارتخانه درآورد و بیژن زنگنه نیز در دفاع از اقدام وزارتخانه متبوع خود در تماس تلفنی در برنامه زنده تلویزیونی شبکه سه سیما عنوان کرد ....

 

به گزارش نگاه آزاد،چندی پیش بود که وزارت نفت، دختر نماینده مجلس آمل را به استخدام رسمی این وزارتخانه درآورد و بیژن زنگنه نیز در دفاع از اقدام وزارتخانه متبوع خود در تماس تلفنی در برنامه زنده تلویزیونی شبکه سه سیما عنوان کرد: «دختر این نماینده مجلس دارای مدرک دکتری (Ph. D) است، این در حالی است که ضوابط استخدامی برای مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد با دکتری متفاوت است. افراد دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد باید از طریق آزمون جذب شوند، در حالی که این شرایط برای مدرک دکتری وجود ندارد.»

 

با توجه به صحبت‌های وزیر نفت و همچنین تلاش‌های این وزارتخانه برای فرار از استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آن هم با وجود رای الزام‌آور دیوان عدالت اداری برای وزارت نفت و همچنین با توجه به رشته تحصیلی دختر نماینده مجلس که شیمی فیزیک است؛ این سوال در ذهن دانشجویان مقطع تحصیلی دکتری ایجاد می‌شود که آیا همه آنها می‌توانند بدون شرکت در آزمون استخدامی وزارت نفت به استخدام این وزارتخانه درآیند یا خیر؟

 

از سوی دیگر اگر نگاهی گذرا به تعداد دانشجویان مقطع دکتری در رشته‌های مختلف داشته باشیم، براساس گزارش منتشرشده از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعداد دانشجویان مقطع دکتری تخصصی در سال تحصیلی 95-94 به بیش از 94000 نفر رسیده بود که این دانشجویان در 1181 رشته محل تحصیل کرده‌اند.

 

هرچند که بنا به گفته مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم تعداد دانشجویان مقطع دکتری در سال تحصیلی 96 کاهش یافته و تنها 24 هزار و 400 نفر در مقطع دکتری پذیرش می‌شوند، ولی قطعا همین میزان دانشجویان این مقطع می‌توانند پاسخگوی نیاز وزارت نفت باشند؛ چراکه براساس گفته مسئولان این وزارتخانه، وزارت نفت کشور نیازمند بیش از دو هزار نفر نیرو است و قرار بود با برگزاری آزمون استخدامی عمومی به استخدام بیش از هزار نفر دست بزند و مابقی نیز برای جذب نیروهای پیمانی و قراردادی این وزارتخانه بوده است.

 

با این تفاصیل قطعا جذب دانشجویان مقطع دکتری با توجه به صحبت‌های وزیر نفت مبنی‌بر اینکه افراد دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد باید از طریق آزمون جذب شوند، بسیار راحت‌تر از دانشجویان سایر مقاطع خواهد بود. علاوه‌بر اینکه در دانشگاه صنعت نفت نیز حدود 45 دانشجو در مقطع تحصیلی دکتری در حال تحصیل هستند و طبیعتا در صورت اجرای حکم رای صادره از سوی دیوان عدالت اداری مبنی‌بر الزام وزارت نفت برای استخدام دانشجویان نفت، نه‌تنها بخشی از نیاز این وزارتخانه به جذب نیرو تامین می‌شود، بلکه دانشجویان مرتبط با این صنعت به استخدام درمی‌آیند.
 

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه